SPRAWOZDANIE
Z DZIAŁALNOŚCI
STOWARZYSZENIA LOKO-MOTYWA ZA ROK 2014
Dane organizacji
Stowarzyszenie LOKO-MOTYWA
Ul. Gdańska 5, 77-116 Czarna Dąbrówka
Tel. 59 8212660
e-mail; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nip 8421720842
regon 220648096
Numer KRS 0000310481
Data wpisu do rejestru: 22.07.2008r.
Cele statutowe i sposoby działania
Działalność Stowarzyszenia skierowana jest na rzecz mieszkańców gminy Czarna Dąbrówka, na czas nieokreślony.
Celem Stowarzyszenia jest:
a) podejmowanie różnorodnych działań na rzecz wszechstronnego i zrównoważonego
rozwoju: społecznego, kulturalnego i gospodarczego,
b) działalność służąca zachowaniu i przekazaniu kolejnym pokoleniom dziedzictwa kulturowego naszego terenu, pobudzanie przedsiębiorczości i działań w kierunku poprawy estetyki gminy,
c) integracja mieszkańców wsi, przeciwdziałanie bezradności i wykluczeniu społecznemu,
d) wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w środowisku lokalnym,
e) wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży,
f) zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych,
g) zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób starszych,
h) wspieranie rodziny w wypełnianiu jej podstawowych funkcji ,
i) wspieranie inicjatyw i innowacyjnych działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnej,
j) rozwój społeczności lokalnej poprzez wymianę doświadczeń i współpracę z innymi środowiskami, gminami, narodami.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
1. rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży,
2. umożliwienie dzieciom i młodzieży dostępu do technologii informatycznej,
3. wspieranie działań i rozwój świetlic środowiskowych,
4. zapobieganie wykluczeniu osób niepełnosprawnych,
5. aktywizacja społeczeństwa, wspieranie inicjatyw obywatelskich oraz promowanie i organizowanie wolontariatu.
6. prowadzenie działań na rzecz rozwoju sportu, kultury i turystyki,
7. prowadzenie działań na rzecz profilaktyki uzależnień zapobieganie patologiom społecznym,
8. pobudzanie postaw obywatelskich u dzieci i młodzieży,
9. organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży,
10. organizacja bezpiecznych miejsc zabaw i integracji dzieci i młodzieży,
11. organizowanie wsparcia dla rodzin w kryzysie oraz pomocy i opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych,
12. wspieranie informacji i edukacji ekologicznej jak również innych działań przyczyniających się do ochrony środowiska naturalnego,
13. rozpowszechnianie doświadczeń i dobrych wyników pracy Stowarzyszenia,
14. upowszechnianie dobrych przykładów Unii Europejskiej i innych krajów,
15. działalność na rzecz rozwoju regionalnego i rozwoju obszarów wiejskich.
16. organizacja spotkań, imprez i wycieczek,
17. organizacja szkoleń, wizyt studyjnych, seminariów i konferencji.
Opis działalności prowadzonej w roku 2014
Działalność stowarzyszenia koncentrowała się głównie na aktywizowaniu społeczności lokalnych poprzez realizację małych i większych inicjatyw społecznych w ramach pozyskanych grantów. Razem w 2014 roku stowarzyszenie realizowało 10 projektów.
1. ” Wzbogacenie oferty turystycznej w dziewięciu świetlicach tematycznych w gminie Czarna Dąbrówka” – PROW –małe projekty, Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi.
W ramach projektu w każdej ze świetlic powstał 3-4 godz. atrakcyjny program dla grup zewnętrznych, uwzględnione są w nim innowacyjne formy turystyki takie ja : tematyczne gry terenowe, aktywne szlaki fitness, geocaching, letterboxing.
Działania projektowe promują postawy szacunku dla środowiska naturalnego, zdrowego, aktywnego stylu życia i regionu jako przestrzeni atrakcyjnej turystycznie, pobudzają społeczność gminy do wytwarzania produktów lokalnych, pamiątek poprzez ukierunkowane warsztaty w świetlicach tematycznych.
Ponadto powstały:
- gminna gra geocaching szt. 1
- gry terenowe (Kozy, Karwno, Mikorowo) wraz ze strojami szt. 3
- świetlice tematyczne z warsztatami szt. 9
Dla turystów została stworzona karta najciekawszych miejsc punktów Geoches-perełek gminy. Wytypowano 20 najciekawszych miejsc w gminie i założono tam skrzynki do których prowadzi mapa. W każdej skrzynce znajduje się pieczęć która przystawiona na mapie oznacza zaliczenie punktu. Zaliczenie min. 5 punktów uprawnia do odbioru nagrody w CIT. Nagrody (gadżety)wykonują świetlice w ramach zajęć.
2. „Wielgo ucecha” – Starostwo Powiatowe Bytów
Projekt zakładał wzmocnienie więzi regionalnej, utożsamianie się z regionem Kaszub, zachowanie dziedzictwa kulturowego Kaszub, promocję folkloru kaszubskiego, prezentowanie twórczości humorystycznej w języku kaszubskim, rozwijanie postawy ciekawości, otwartości i poszanowania kultury kaszubskiej.
W ramach projektu nastąpiła również integracja dzieci z innymi z różnych środowisk, kultywowanie języka i muzyki kaszubskiej, popularyzowanie kultury i tradycji naszego regionu, pokazania i przybliżenia turystom rodzinnego dowcipu i gadek kaszubskich, zaprezentowanie dobrego, szlachetnego humoru Kaszubów.
3. „Błękitne wakacje Pojezierze Bytowskie” – PO RYBY - Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Bytowskie”.
Projekt obejmował pełną realizację trzech odcinków programu telewizyjnego pt ”Błękitne wakacje” oraz ich emisję w TVP Polonia wraz z powtórkami w zainteresowanych oddziałach regionalnych TVP w tym TVP Gdańsk , jak również przygotowanie filmu promocyjnego wydanego w formie płyt DVD.
W trzech odcinkach programu zobaczyliśmy gminy: Czarna Dąbrówka, Parchowo, Potęgowo, Miastko, Tuchomie, Trzebielino, Kołczygłowy, Bytów, Borzytuchom, Studzienice, Dębnica Kaszubska. Prowadzący program wraz z gospodarzami miast i gmin, którymi byli burmistrzowie i wójtowie, prezentował walory swoich miejscowości (ok.8 minut w każdym programie).
Omawiane tematy były ilustrowane materiałem filmowym.
Poruszane tematy: walory turystyczne, inwestycje infrastrukturalne (mariny, przystanie, ścieżki), kultura regionu, tradycje rybackie, zabytki, ekologia, wybrane ciekawe imprezy, sporty wodne, wędkarstwo, turystyka wodna.
Każdy odcinek był wielowątkowy, oprócz prezentacji gmin i miejscowości zawierał także:
- sport wodny do uprawiania którego namawiają prowadzący program oraz instruktor (np. kajakarstwo, żeglarstwo,…)
- porady ratowników dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Film wydany na płycie DVD (1000 sztuk) tworząc atrakcyjny ok. 30 minutowy(26 + 4) materiał promocyjny przeznaczony jest do nieodpłatnego rozdawania podczas konferencji i targów oraz publikacji na stronach internetowych.
4. „Zabawa i praca w integracyjnym kole” – Działaj Lokalnie, Fundacja Rozwoju Lokalnego „Parasol”.
Projekt zakładał integrację międzypokoleniową w ramach której dzieciom i młodzieży zagospodarowano wolny czas, bawiąc oraz przekazując wiele informacji historycznych, zaś seniorom i innym dorosłym, wiedzę na temat rozwiniętej technologii i nowoczesnego życia ludzi XXI wieku, dla wszystkich chętnych przeprowadzono lekcję historii na temat 25-lecia odzyskania wolności przez Polskę w 1989 roku. Lekcja była prowadzona w formie debaty
Drugim celem projektu, równie ważnym było przystosowanie nowo zdobytego pomieszczenia i przystosowanie go jako świetlicy wiejskiej oraz zakup urządzeń i wykonanie graffiti na ścianach świetlicy. Stary budynek po byłym sklepie zyskał nowe, piękne oblicze, stał się wizytówką wsi Bochowo.
5. „Wolny wybór” – Działaj Lokalnie, Fundacja Rozwoju Lokalnego „Parasol”
Od lipca do września organizowano ciekawe spotkania z wolontariuszami, seniorami oraz
mieszkańcami wsi. W co drugie czwartki odbywały się spotkania z historią, zaproszono seniorów do debat i rozmów, głównie o roku 1989 motywując seniorów oraz wolontariuszy z gminy Czarna Dąbrówka a także lokalną społeczność. Myślą przewodnią spotkań był rok 1989.
Razem takich spotkań było 9, każde z innym konkretnym tematem, było też śpiewanie pieśni patriotycznych, integracja środowiska, pomysł na wydanie śpiewników, ogniska i projekcje krótkich filmów. Jednym słowem było ciekawie!
6. „Utworzenie Domu Pracy Twórczej i Rzemiosła Dawnego w celu scalenia oferty wioski tematycznej „Ziół i kwiatów” w Mikorowie” – PROW –małe projekty, Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi.
W ramach projektu i realizowanych warsztatów tkackich, wikliniarskich, garncarskich i snycerskich, uczestnicy zdobyli wiedzę i umiejętność wykonywania dawnych rzemiosł i zawodów, zakupiono również piec do wypalania ceramiki.
Przygotowano bezobsługową grę terenową opartą o zaszyfrowane znaki wyryte na kamieniach. Przygotowano ofertę artystyczno - taneczną dla turystów oraz ofertę kulinarną dla grup, „Kuchnia na ziołach” .
Stworzono szlak turystyczny przy jeziorze Mikorowo –ścieżkę Nordic walking o długości 5 km.
Dostosowano warunki lokalowe do nowej funkcji, doposażono bazę noclegową, poprawiono węzeł sanitarny oraz wyposażono pomieszczenia w eksponaty z Galerii Heps.
W ramach promocji projektu zorganizowano plenery artystyczne malarskie i rzeźbiarskie.
Opracowano i wydrukowano wspólny folder Wioski Tematycznej i Domu Pracy Twórczej.
7. „Stworzenie przyrodniczego Koła zainteresowań dla dzieci i młodzieży wraz z promocją bogactwa przyrodniczego, historycznego i kulturalnego obszaru LGR” –
PO RYBY - Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Bytowskie”.
Realizacja projektu obejmowała w szczególności:
- Organizację koła przyrodniczego dla dzieci i młodzieży
- Olimpiadę wiedzy ekologicznej
- Konkurs fotograficzny
Działaniem objęci zostali uczniowie czterech placówek oświatowych w gminie Czarna Dąbrówka ZS w Rokitach, ZS w Nożynie, ZS w Czarnej Dąbrówce oraz Szkoła Podstawowa w Jasieniu. W trakcie roku szkolnego 2014/2015 wykorzystywali zakupiony sprzęt do realizacji planu działania koła przyrodniczego. W każdej placówce działała grupa uczniów pod przewodnictwem nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Grupa miała regularne zajęcia pozalekcyjne m.in. na tworzenie bazy danych dotyczących fauny i flory na terenie Gminy Czarna Dąbrówka, czystości wód obszaru LGR, analizowaniu zagrożeń ekologicznych, podkreślaniu walorów turystycznych naszego regionu. Zajęcia polegały na ciekawym, empirycznym przedstawieniu walorów przyrodniczych naszego regionu.
Ponadto w ramach promocji obszaru wspólnie z uczestnikami koła przy współpracy Centrum Informacji Turystycznej opracowano foldery i mapy przedstawiające, bogactwo przyrodnicze i kulturowe obszaru LGR. Przygotowane materiały są i nadal będą udostępnianie i szeroko rozpowszechnianie wśród mieszkańców, turystów, przy okazji organizowanych spotkań społeczności lokalnej, wydarzeń kulturalnych, itp.
8. „Aktywizując integrujemy w powiecie bytowskim” – Program Aktywizacja Integracja(PAI) - Powiatowy Urząd Pracy
Planowane zadanie obejmowało działaniami integracji społecznej 50 osób bezrobotnych z terenu powiatu bytowskiego. Zostało utworzonych 5 grup po 10 osób, 1 Grupa z Czarnej Dąbrówki, 2 Grupy z Bytowa i 2 Grupy z Miastka. Każda grupa otrzymuje takie samo wsparcie w postaci warsztatów i działań środowiskowych (integracyjnych).
Wsparcie będzie trwało 2 miesiące po 10 godzin w tygodniu, dla każdej grupy osobno. Razem każda grupa będzie uczestniczyć w 80 godzinach działań i integracji społecznej.
W każdej z Grup odbywają się już warsztaty o tematach:
1 - Kształtowanie aktywnej postawy w życiu społecznym,
2 - Przygotowanie do lepszego radzenia sobie na rynku pracy,
3 - Poradnictwo specjalistyczne.
Oprócz warsztatów wszystkie 5 Grup uczestniczyło w wyjeździe integracyjnym. Był to wyjazd do Karwna w gminie Czarna Dąbrówka – Wioski Tematycznej o nazwie „Wioska Fantazji”. W Karwnie uczestnicy spędzili kilka godzin w „Zagrodzie Fantazji”, gdzie między innymi wzięli udział w Grze terenowej, próbowali swoich sił w chodzeniu na 3 osobowych nartach czy szczudłach, grali w mega bierki oraz grę „Tadzik”, bawili się z chustą Klanzy, tańczyli taniec hula oraz jechali „agrobusem” na ścieżkę edukacyjną „Karwieńskie uroczyska”. Piekli też własnoręcznie zrobione bułeczki a na koniec czekało na nich przygotowane ognisko przy którym upiekli sobie kiełbaski.
Do swoich domów wracali dosyć zmęczeni ale bardzo zadowoleni i zintegrowani ze sobą. Te zupełnie inne, oderwane od szarej codzienności przeżycia mają pokazać inny wymiar życia…
9. „Budowa kapliczki wraz z bezpiecznym dojściem do miejsca kultu religijnego oraz promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego okolicy – zakup tablicy informacyjnej” – PROW –małe projekty, Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi.
W ramach projektustworzono w Kartkowie miejsce służące kultywowaniu miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów. Wybudowano kapliczkę, nasadzono zieleń, zamontowano ławki, tablicę informacyjną, kosz oraz plac z kostki (polbruk).
10. „Wolontariusz na 5+” Akumulator społeczny - Fundacja Rozwoju Lokalnego „Parasol”
Projekt miał poszerzyć wiedzę wolontariuszy z zakresu zabaw animacyjnych, sztuki kuglarskiej, pierwszej pomocy oraz sprawić by uczestnicy mogli podzielić się tymi doświadczeniami z innymi mieszkańcami gminy.
Grupa młodych wolontariuszy po przebytych szkoleniach odwiedziła świetlice wiejskie w gminie Czarna Dąbrówka ( Kozy, Jerzkowice, Rokity, Czarna Dąbrówka, Kleszczyniec, Nożyno, Unichowo...) organizując zajęcia dla młodzieży w tych placówkach. Na zajęciach wspólnie z rówieśnikami bawili się w nowo poznane zabawy animacyjne, uczyli żonglować, pokazali w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. Byli niesamowitą atrakcją w świetlicach