Ułatwienia dostępu

Loko Motywa

Stowarzyszenie Lokalne

Mamy na celu działalność na rzecz wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju: społecznego, kulturalnego i gospodarczego mieszkańców gminy Czarna Dąbrówka

Czytaj Więcej

Środowisko

Dbamy o Środowisko Naturalne

Stowarzyszenie wspiera informacje i edukacje ekologiczną jak również inne działania przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego

Czytaj Więcej

Dzieci i Młodzież

Wspieramy Zaiteresowania

Nasze Stowarzyszenie dba o rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży oraz umożliwienie im dostępu do technologii informatycznej.

Czytaj Więcej

Niepełnosprawni

Służymy Pomocą

Zapobiegamy wykluczeniu społecznym osób niepełnosprawnych oraz organizujemy wsparcie dla rodzin w kryzysie oraz pomoc i opiekę dla osób starszych i niepełnosprawnych

Wolontariat

Aktywizacja Społeczna

Zajmujemy się także aktywizacją społeczną, wspieramy inicjatywy obywatelskie oraz promujemy i organizujemy wolontariat.

Czytaj Więcej

SPRAWOZDANIE

Z DZIAŁALNOŚCI

STOWARZYSZENIA LOKO-MOTYWA ZA ROK 2023

 

 

Dane organizacji:

Stowarzyszenie LOKO-MOTYWA

Ul. Gdańska 5, 77-116 Czarna Dąbrówka

Tel. 59 8212660

e-mail; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nip 8421720842

regon 220648096

Numer KRS 0000310481

Data wpisu do rejestru: 22.07.2008r.

 

Cele statutowe i sposoby działania

Działalność Stowarzyszenia skierowana jest na rzecz mieszkańców gminy Czarna Dąbrówka, na czas nieokreślony.

Celem Stowarzyszenia jest:

a)  podejmowanie różnorodnych działań na rzecz wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju: społecznego, kulturalnego i gospodarczego,

b)  działalność służąca zachowaniu i przekazaniu kolejnym pokoleniom dziedzictwa kulturowego naszego terenu, pobudzanie przedsiębiorczości i działań w kierunku poprawy estetyki gminy,

c)  integracja mieszkańców wsi, przeciwdziałanie bezradności i wykluczeniu społecznemu,

d)  wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w środowisku lokalnym,

e)  wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży,

f)  zapobieganie wykluczeniu społecznemu  osób niepełnosprawnych,

g) zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób starszych,

h) wspieranie rodziny w wypełnianiu jej podstawowych funkcji ,

i)  wspieranie inicjatyw i  innowacyjnych działań  na rzecz rozwoju społeczności lokalnej,

j)  rozwój społeczności lokalnej  poprzez wymianę doświadczeń i współpracę z innymi środowiskami, gminami, narodami.

 

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

  1. rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży,
  2. umożliwienie dzieciom i młodzieży dostępu do technologii informatycznej,
  3. wspieranie działań i rozwój świetlic środowiskowych,
  4. zapobieganie wykluczeniu osób niepełnosprawnych,
  5. aktywizacja społeczeństwa, wspieranie inicjatyw obywatelskich oraz promowanie i organizowanie wolontariatu.
  1. prowadzenie działań na rzecz rozwoju sportu, kultury i turystyki,
  2. prowadzenie działań na rzecz profilaktyki uzależnień zapobieganie patologiom społecznym,
  1. pobudzanie postaw obywatelskich u dzieci i młodzieży,
  2. organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży,
  3. organizacja bezpiecznych miejsc zabaw i integracji dzieci i młodzieży,
  4. organizowanie wsparcia dla rodzin w kryzysie  oraz pomocy i opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych,
  1. wspieranie informacji i edukacji ekologicznej jak również innych działań przyczyniających się do ochrony  środowiska naturalnego,
  1. rozpowszechnianie doświadczeń i dobrych wyników pracy Stowarzyszenia,
  2. upowszechnianie dobrych przykładów Unii Europejskiej i innych krajów,
  3. działalność na rzecz rozwoju regionalnego i rozwoju obszarów wiejskich.
  4. organizacja spotkań, imprez i wycieczek,
  5. organizacja szkoleń, wizyt studyjnych, seminariów i konferencji.

 

Działalność w 2023 roku

 

Rok 2023 rozpoczął się intensywną współpracą z Urzędem Gminy w Czarnej Dąbrówce.

Pierwszym owocem tej współpracy było uroczyste otwarcie nowej inwestycji pn. „Zagospodarowanie terenu szlaku turystycznego prowadzącego do jeziora w miejscowości Kartkowo” na placu wiejskim w Kartkowie.

 

 Uroczystość rozpoczęła się od mszy fatimskiej celebrowanej przez ks. proboszcza Michała Lal. Następnie dokonano poświęcenia i oficjalnego otwarcia nowego placu wiejskiego, który powstał w ramach tej inwestycji.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Wójt Gminy Jan Klasa, ks. Michał Lal, Prezes Stowarzyszenia „Loko-Motywa” Małgorzata Kotłowska oraz Sołtys Ryszard Dawidowski.

Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych, były animacje, zabawy, konkursy o tematyce rybnej oraz słodkości. Uroczystość zakończyła się wspólnym świętowaniem przy muzyce lokalnego zespołu „Zapach Słowa”. Wśród potraw, które każdy mógł skosztować znalazły się ryby w różnych odsłonach, bigos, tradycyjny chleb ze smalcem i ogórkami oraz kuszące zapachem drożdżówka i pączki.

Kolejnym efektem współpracy z Gminą było podpisanie w Departamencie PROW Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku umowy na realizację projektu Unijnego pn. "Zagospodarowanie terenu przy Ośrodku Zdrowia w Czarnej Dąbrówce".

Czas realizacji przedsięwzięcia to 2023 rok. Dofinansowanie 200.000,- zł.

Przedmiotem projektu było zagospodarowanie terenu przy Ośrodku zdrowia na szlaku pieszo-rowerowym w Czarnej Dąbrówce wraz z budową bezpiecznego zjazdu z drogi wojewódzkiej. Przedsięwzięcie jest adresowane nie tylko do mieszkańców sołectwa Czarna Dąbrówka ale i dla wszystkich odwiedzających to miejsce, które znajduje się przy ruchliwej wojewódzkiej drodze Czarna Dąbrówka- Lębork- Bytów- Słupsk wzdłuż ciągu pieszo- jezdnego.

 Ponadto członkowie i sympatycy stowarzyszenia jak co roku realizowali szereg działań w ramach kilka projektów, na które pozyskano środki z zewnątrz w postaci małych grantów.

 

Zrealizowane projekty i działania w stowarzyszeniu w 2023 roku:

 

"Razem będziemy góry przenosić – Działaj Lokalnie /Fundacja Parasol – 5000 zł

Projekt integrujący młodych ludzi z gminy Czarna Dąbrówka skupiających się przy OSP w Czarnej Dąbrówce, Nożynie i Jasieniu oraz GCKiB. Młodzież z OSP i SUPERLIDERZY dokonali diagnoz środowisk i po ustaleniu z sołtysami i mieszkańcami zdecydowali czego chcą dokonać w Jasieniu, Nożynie i Czarnej Dąbrówce. Tym sposobem w gminie odbyły się 3 duże letnie animacyjne imprezy, które przyciągnęły mnóstwo mieszkańców. W Jasieniu odbył się festiwal holi połączony z animacjami oraz zabawami strażackimi. W Czarnej Dąbrówce ożyło osiedle. Zorganizowano na nim piana party oraz strażackie potyczki. W Nożynie odbyło się balonowe show oraz strażacki pokaz sprzętu i pierwszej pomocy. Były to dni przepełnione uśmiechami, integracją i dobrą międzysąsiedzką zabawą. Dodatkowo w ramach wniosku zorganizowano szereg warsztatów w świetlicach.

 

„Eco KULTURAna kółkach” -Nowy Fundusz Akumulator Społeczny – 4500 zł

"eco KULTURA na kółkach" to projekt obejmujący serię mobilnych warsztatów prowadzonych przez grupę kulturalnych pomagaczy. Dlaczego na kółkach? Bo animatorzy z powodzeniem dotarli do Czarnej Dąbrówki, Nożyna i Jasienia z gotowym programem warsztatów. Zajęcia skierowane były głównie do dzieci i młodzieży, ale ku ogólnej radości uczestniczyli w nich również rodzice. Zajęcia pobudziły kreatywność, pasję do działania, ale przede wszystkim pozwoliły się zintegrować. Odbyły się 4 cykle warsztatów, w każdej wsi. TIK - TAK czyli czasoumilacze - zajęcia podczas których stworzono prawdziwe zegary odliczające same piękne chwile. Zajęcia "string art czyli obrazy nicią malowane" - ekologiczna deska, gwoździe i nici, tylko tyle było trzeba, by uwolnić  wodze wyobraźni i stworzyć przepiękne dzieła sztuki. "Mój własny ogród" to zajęcia tworzenia lasu w słoiku. Dzieci w wielkich słojach zasadziły roślinki, ziemia usypywana była warstwowo, a w każdym słoiku pojawiły się ozdobne kamyczki, perełki czy muszelki. W projekcie powstały również "workoplecaki na podróże te małe i duże".

 

 

„Superliderzy w natarciu” – Partnerstwo Dorzecze Słupi  - 2000 zł

W ramach wniosku superliderzy w natarciu odbył się szereg zajęć i warsztatów w Nożynie, Czarnej Dąbrówce i Jasieniu . Wśród nich nocka świetliczaków, festival holi, warsztaty łapaczy snów, piana party, warsztaty tworzenia kubków. Wszystkie zajęcia przeprowadzała młodzieżowa grupa superliderów przy pomocy animatora.

 

Przestrzenie teatralne” Zarząd Powiatu Bytowskiego – 1200 zł

Projekt pn.: "Przestrzenie teatralne" polegał na organizacji warsztatów z zakresu sztuk teatralnych skierowanych do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów z terenu powiatu bytowskiego oraz wieczoru teatralnego stanowiącego podsumowanie całości realizacji zadania. Podczas wieczoru odbył się przepiękny monodram oraz koncert.

 

Sztuka Ludowa ma swój dom - Jarmark Ludowy w Mikorowie – 1500zł

Zadanie obejmowało organizację Jarmarku Ludowego w Mikorowie w czterech filarach(rękodzieło, warsztaty, kuchnia i muzyka ludowa). Dzień przepełniony był sztuką i piękną folkową muzyką oraz biesiadną, która wybrzmiewała z ogrodu sensorycznego. Niezwykłą częścią folku okazała się wystawa poplenerowa malarzy.

 

„Projekt mama” Działaj Lokalnie - 5900 zł

"Projekt mama" był cykl różnorodnych spotkań, warsztatów dla kobiet – mam w Czarnej Dąbrówce i Nożynie. Były to pierwsze tego typu zajęcia w gminie Czarna Dąbrówka, które cieszyły się ogromnym powodzeniem i sprawiły mnóstwo radości uczestniczkom. Wśród warsztatów odbyły się:

- "zafilcowane - moja własna torebka" - podczas warsztatów uczestniczki poznały technikę filcowania z wełny czesankowej, własnoręcznie zaprojektowały i stworzyły przecudne torebki.

-"Atelier urody - stylowe metamorfozy" - był to dzień zasłużonego relaksu dla naszych mam. Tego dnia odbył się kurs makijażu, pod okiem wizażystek, Panie poznały makijażowe triki po czym fryzjerki, zadbały o ich włosy i fryzury. Na zakończenie spotkania odbyła się profesjonalna sesja zdjęciowa, która przyniosła mnóstwo pozytywnych emocji.

-"Stwórz sobie spokój - warsztaty tworzenia świec" Podczas warsztatów panie wykonały świeczki żelowe według własnego projektu, ozdabiały je koralikami, muszelkami, kolorowym piaskiem, dodały ulubione zapachy.  Zapach i płomień świecy z pewnością umili im wieczory i będzie przypominał o wspólnych warsztatach

-"Warsztaty biżuteryjne" - podczas warsztatów Panie pod okiem profesjonalistki stworzyły piękną, nietuzinkową biżuterię z koralików

Wszystkie warsztaty odbyły się w iście kobiecym i twórczym klimacie, koordynator zadbał o to by mamy czuły się dobrze, by mogły odpocząć, zintegrować się i cieszyć każdą chwilą podczas której Panie zdobywały nowe, artystyczne umiejętności. Cel został osiągnięty w 100%.

 

 

Organizacja zajęć na świetlicy sprzyjającym warunkom do rozwoju zainteresowań dzieci i młodzieży oraz kształtowanie aktywności społecznej i umiejętności spędzania czasu wolnego 

- sfinansowano z budżetu gminy Czarna Dąbrówka – 53 122,74 zł

Projekt polegał na zatrudnieniu pełnoetatowego pracownika w świetlicy w Kozach. W ramach etatu pracownik organizuje życie kulturalne w sołectwie. Świetlica jest miejscem, w którym toczy się życie społeczno-kulturalne wszystkich mieszkańców. Jest to miejsce otwarte dla dzieci i młodzieży a także dla rodziców i seniorów. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Odbywają się tu zajęcia plastyczne, techniczne, kulinarne, ruchowe a także prowadzona jest zumba, zajęcia animacyjne, projekcje bajkowe i filmowe, wyścigi rzędów i wiele innych. Dodatkowo obchodzone są uroczystości takie jak m.in. dzień kobiet, dzień dziecka, dzień babci i dziadka, wigilia, tłusty czwartek, mikołajki, andrzejki, walentynki itp.

W trakcie zajęć plastycznych wykonywano między innymi takie cuda jak: żabki z talerzyków papierowych, arbuzy, liski, smoki z papierowych rolek, prezenty dla mam i babć, papierowe choinki, bałwanki z waty oraz wiele innych. W trakcie zajęć dzieci i młodzież stworzyli swoje własne torby. Każde z dzieci wkładało w swoje prace mnóstwo serca i zaangażowania. W okresie jesienno-zimowym głównie zajmowano się tematycznymi pracami plastycznymi. Po takich zajęciach zawsze znajdował się czas na wspólną zabawę oraz tańce. Profilaktycznie tworzono z dziećmi i młodzieżą ulotki dotyczące zdrowego trybu życia. Nie brakowało też czasu na gry planszowe. Na jednych z zajęć dzieci miały okazję stworzyć swoje własne puzzle z ulubionym motywem.

 Zdecydowanie jednymi z ulubionych zajęć dla dzieci i młodzieży były eksperymenty oraz tworzenie baniek mydlanych na stole. Na takich zajęciach nigdy nie brakowało zainteresowanych. Gdy tylko pogoda dopisywała prowadzone były zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu. Zabawy z chustą, tunel, malowanie kredą, malowanie twarzy, mega bańki mydlane to tylko część programu zajęć. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tematyczne seanse bajkowe. Jednym z aktywniejszych miesięcy był grudzień, w którym królowały m.in. wspólne strojenie choinki, pieczenie i dekorowanie pierniczków, przygotowania do wieczoru kolęd i pastorałek, tworzenie kartek bożonarodzeniowych, wspólne kolędowanie z najbliższymi i spotkanie przy barszczu i pierniku.

W każdą środę odbywały się zajęcia dla seniorów. W trakcie zajęć seniorzy tworzyli tematyczne dekoracje, m.in. palmy, biało-czerwone kwiaty oraz wiele innych prac plastycznych. W trakcie zajęć często wybierano się na spacery, organizowano spotkania w plenerze, zajęcia ruchowe  a także kulinarne. Często  spotykano się przy urodzinowej kawie seniorów. Rok zakończono przy wspólnym stole wigilijnym.

 Wszystkie działania, wraz ze zdjęciami można śledzić na świetlicowym fanpage-u.

Link do strony: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063550539379

Strona Seniorów: https://www.facebook.com/profile.php?id=100089898391957

Stowarzyszenie Loko-motywa jest wciąż aktywne a jego członkowie starają się odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności w gminie Czarna Dąbrówka, szukają środków zewnętrznych, oferują pomoc grupom nieformalnym, współpracują z pracownikami Urzędu Gminy, nadal prowadzą współpracę z partnerską organizacją francuską. Reagując na zdiagnozowane problemy szukają korzystnych rozwiązań zaspakajających zaistniałe potrzeby. Chcą, i są, blisko ludzi.

-

Nasz Adres

Stowarzyszenie LokoMotywa

Ul. Gdańska 5
Pokój nr. 34
77-116 Czarna Dąbrówka

Tel. (059) 82-12-660
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mapa Dojazdu

Polecamy